محتوای آموزشی

توری گلخانه – شید گلخانه

پوشش سایبان گلخانه نصب در فضای داخلی

توری گلخانه

توری گلخانه با عناوین دیگری از جمله توری شید، شیدینگ، توری سایه انداز، سایبان گلخانه و شید گلخانه شناخته می شود. توری های سایبان با رنگ های متنوعی از جمله سبز، زرد، سیاه، سفید و قرمز تولید می گردند ولی استفاده از توری های سبز متداول تر است. استفاده از توری های سایه انداز با حذف بخش مضر اشعه تابشی خورشید می تواند دمای هوای داخل گلخانه را حدود 5 تا 8 درجه سانتیگراد تعدیل نماید. توری شید گلخانه را هم می توان بر روی سطح بیرونی گلخانه و هم در فضای داخلی گلخانه نصب کرد. با این حال در صورتی که توری شید در سطح خارجی گلخانه نصب شود اثر سایه اندازی و کاهش دمای گلخانه به مراتب بیشتر خواهد بود.

پوشش سایبان گلخانه- نصب بر روی سطح بیرونی

نصب پوشش سایبان گلخانه بر روی سطح بیرونی

 

پوشش سایبان گلخانه نصب در فضای داخلی

نصب پوشش سایبان گلخانه در فضای داخلی

 

مزایا و کاربردهای سایبان گلخانه

 • انعکاس نور و کاهش میزان نور در مجاورت گیاهان و کاهش دمای گلخانه
 • افزایش کارایی سیستم های خنک کننده در گلخانه ها
 • کاهش میزان تبخیر سطحی آب و صرفه جویی در مصرف آب آبیاری
 • امکان تنظیم نور ورودی برای انواع گیاهان و حفاظت از آنها در برابر نور شدید آفتاب

مشخصات توری سایبان گلخانه

توری های مورد استفاده در گلخانه ها عموما با طول 50 متر و عرض های مختلف به 2، 4، 6، 8 و 10 متر تولید می شوند. این توری ها عموما ضرایب سایه اندازی 30، 50 ،60 و 80 درصد دارند و به دلیل استفاده از مواد آنتی یووی (anti uv)، در برابر اشعه های مخرب ماورا بنفش خورشید از مقاومت بالایی برخودارندکه این ویژگی مهم باعث افزایش طول عمر مفید آن ها می گردد. در صورت نیاز و بسته طرح پروژه، امکان سفارشی سازی عرض و طول توری سایبان نیز توسط برخی کارخانجات داخلی وجود دارد. توری های شید گلخانه دارای بافت شبکه ای بوده و از مواد پلی اتیلن با کیفیت تولید می شوند. وزن توری نیز ویژگی دیگری است که می تواند در انتخاب توری و سهولت نصب اثر گذار باشد.

 

توری سایبان با تراکم های متفاوت

توری سایبان با تراکم های متفاوت

 

راهکار خنک نگهداشتن گلخانه در تابستان چیست؟

دمای محیط یک مساله حیاتی در کشت محصولات گیاهی است. دماهای پائین تر یا بالاتر از حد بهینه می توانند کمیت و کیفیت محصولات را تحت تاثیر قرار دهند. با شروع فصل گرم و طولانی تر شدن طول روز به تدریج شدت و درجه حرارت داخل گلخانه و نحوه کنترل آن به یک مساله حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات گلخانه ای تبدیل می گردد. زیرا آن می تواند منجر به کاهش کمی و کیفی محصولات تا میزان قابل ملاحظه ای گردد.

عموما از اواخر فصل بهار تا اوایل فصل پاییز، سطح نور در گلخانه ها از سطح مطلوب تجاوز کرده و منجر به تولید حرارت تابشی در داخل گلخانه ها و به تبع افزایش دما در گلخانه گردد. از این رو استفاده از انواع توری های شید می تواند با انعکاس نور و جلوگیری از ورود آن به داخل گلخانه توازن حرارتی اشعه نور خورشید را به لحاظ فتوسنتز و گرمایی ایجاد نماید. تنظیم میزان سایه و تشعشع نور خورشید بوسیله این توری ها می تواند از یک طرف منجر به بهبود کیفیت گیاهان و از طرف دیگر کاهش مصرف آب گردد.

دمای ایده آل گلخانه:

دمای مطلوب برای یک گلخانه به طور معمول بین 20 تا 24 درجه سانتی گراد می باشد و دماهای بالاتر از 27 درجه سانتی گراد برای اکثر کشت های گلخانه ای نامناسب است. توری های سایبان (شید گلخانه) می توانند در کنار پنجره های سقفی در کاهش دمای داخل گلخانه مفید واقع گردند.

تحقیقات صورت گرفته جهت بررسی تاثیر استفاده از توری های شید گلخانه بر روی محصولات گلخانه ای حاکی از تاثیر معنادار این توری ها بر کیفیت محصولات و میوه های گلخانه ای است. برای نمونه آزمایشاتی که بر روی گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و خیار گلخانه ای انجام گرفته، نشان داده که استفاده از شیدینگ یا توری های سایه انداز بر کاهش بروز پوسیدگی شکوفه و افزایش عملکرد و همچنین تولید محصولات با کیفیت و بازار پسند به ویژه در ماه های گرم سال بسیار مثمر ثمر بوده است.

همچنین نتایج تحقیقات مشابهی که بر روی محصول گوجه فرنگی صورت گرفته نشان داده است که در گلخانه بدون توری سایبان، پوست گوجه فرنگی ها در 35 درصد موارد دچار ترک خوردگی شده در حالی که با استفاده از توری سایه انداز با تخلخل 50 درصد میزان ترک خوردگی پوست، نسبت به حالت قبل حدود 23 درصد کاهش داشته است.

نحوه نصب توری سایه انداز:

توری های سایه انداز (شید) را به دو طریق می توان نصب نمود:

 • نصب توری با استفاده از لاکینگ و فنر (لاکینگ ها و فنرها با سایزهای مختلفی در دسترس هستند).
نصب توری از طریق لاکینگ و فنر

نصب توری از طریق لاکینگ و فنر

 

 • نصب توری با استفاده از کلیپس های مخصوص (کلیپس ها نصب توری در سایز های مختلف در دسترس هستند).
نصب توری از طریق کلیپس مخصوص

نصب توری از طریق کلیپس مخصوص

 

اصول حفاظت و نگهداری از توری های سایه انداز (شید گلخانه):

 • انتخاب توری مناسب و تعیین دقیق ابعاد توری جهت جلوگیری از کشیدگی، پارگی و تغییر ابعاد و اندازه ها در زمان اجرای طرح.
 • نگهداری توری ها در فضاهای سرپوشیده و دور از نور خورشید قبل از استفاده
 • دقت در انتخاب نوع و نحوه اجرای سازه به طوری که توری با اجسام تیز و برنده در تماس نباشد (برای مثال استفاده از سیم بکسل روکش دار یا لوله های فلزی که با مواد پلاستیکی پوشیده شده باشد)
 • استفاد تجهیزات و ابزارهای مناسب برای نصب درست توری های سایه انداز

 

ماشین آلات تولید و بافت توری سایبان

نمونه ای از دستگاه ها و ماشین آلات تولید انواع توری ها در شکل زیر نشان داده شده است. بسیاری از ماشین آلات بافندگی با قابلیت تنظیم جهت بافت انواع توری ها با ابعاد و اندازه های مختلف جهت کاربرد به عنوان کیسه، توری سایه انداز، توری ایمنی و توری پرندگان را دا می باشند که می توانند برای مصارف کشاورزی، خدماتی یا ساختمان سازی مورد استفاده قرار گیرند. برای مشاهده ویدئوهای تهیه شده از کارخانه جات و ماشین آلات تولید توری اینجا کلیک کنید.

ماشین آلات تولید و بافت توری سایبان

ماشین آلات تولید و بافت توری سایبان

برخی کاربردهای دیگر توری سایبان

 • استفاده در واحدهای پرورش دام و طیور جهت حفاظت در برابر آفتاب و تنش گرمایی

استفاده از سایبان در واحدهای پرورش دام و طیور جهت حفاظت در برابر آفتاب و تنش گرمایی

 • استفاده در استخرها و واحدهای آبزی پروری جهت حفاظت از آبزیان

استفاده از سایبان در استخرها و واحدهای آبزی پروری جهت حفاظت از آبزیان

 • استفاده بر روی استخرهای ذخیره آب جهت کاهش میزان تبخیر و جلوگیری از تشکیل جلبک

استفاده از سایه بان بر روی استخرهای ذخیره آب جهت کاهش میزان تبخیر و جلوگیری از تشکیل جلبک

 • استفاده جهت محوطه سازی و ایجاد پارکینگ در اماکن خصوصی، عمومی و نمایشگاه های فضای باز

استفاده جهت محوطه سازی و ایجاد پارکینگ در اماکن خصوصی، عمومی و نمایشگاه های فضای باز

شما می توانید برای مشاوره رایگان، طراحی و اجرا انواع گلخانه و سایبان های کشاورزی از طریق قسمت «مشاوره، طراحی و اجرا» درخواست خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. شما همچنین می توانید از طریق راه های ارتباطی درج شده در قسمت «تماس با ما» مستقیما با مجموعه کشاورزی مارکت در ارتباط باشید.